Aggressiivinen ylinopeusajo Lofooteilla: Saksa-turisti pakeni poliisia 183 km/h vauhdilla
Lofooteilla Vestvågøyssä mitattiin keskiviikkoiltana poikkeuksellisen vakava ylinopeus, kun noin 30-vuotias saksalaisturisti ajoi 183 km/h 60 km/h -rajoitusalueella Bøstadissa. Mies ei pysähtynyt poliisin tarkastuspisteelle, vaan pakeni ruotsalaisrekisteröidyllä vuokra-autolla, jossa matkustajana oli hänen oma äitinsä. Takaa-ajo päättyi vasta, kun auto juuttui jonoon E10-tiellä.
Poliisin mukaan kuljettaja ajoi aggressiivisesti ja teki useita vaarallisia ohituksia. Kiinnioton yhteydessä hän käyttäytyi hyvin aggressiivisesti ja kieltäytyi antamasta henkilötietojaan. Häntä epäillään törkeän ylinopeuden lisäksi huolimattomasta ajosta, ajamisesta ilman voimassa olevaa ajokorttia sekä henkilöllisyytensä salaamisesta. Mies vietiin myös verikokeisiin mahdollisen päihtymyksen selvittämiseksi ja hän on tällä hetkellä pidätettynä.
Pohjoisen liikkuvan poliisin johto kuvaa tilannetta äärimmäisen vakavaksi ja täysin käsittämättömäksi, sillä kyseisellä tieosuudella on asutusta, useita liittymiä ja Bøstadin koulu - alue toimii myös koulutienä. Vestvågøyn kunnanjohtaja pitää tekoa räikeänä piittaamattomuutena muiden turvallisuudesta. Nordlandin poliisipiiri harkitsee tutkintavankeutta, mutta autoa poliisi ei voi takavarikoida, koska se on Ruotsista vuokrattu.
-
Tysk turist tatt i 183 km/t i 60-sone: – Helt horribel hastighet
NRK -
Kjørte i 183 km/t i 60-sonen – med moren som passasjer
TV2 -
Tysker stanset i 183 km/t i 60-sonen – moren var passasjer
VG
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.