Ajaxin vaikeudet syvenevät: Chelsea murskasi hollantilaiset Mestarien liigassa
Ajax koki jälleen murskaavan tappion Mestarien liigassa, kun Chelsea kukisti heidät selvin numeroin 5-1 Stamford Bridgellä. Ajaxin vaikeudet alkoivat, kun kapteeni Kenneth Taylor sai punaisen kortin ensimmäisen puoliajan puolivälissä. Vain hetki tämän jälkeen Chelsea hyödynsi tilaisuuden ja Marc Guiu teki avausmaalin. Chelsea kasvatti johtoaan Moises Caicedon kaukolaukauksella, mutta Ajax kavensi Wout Weghorstin onnistuneella rangaistuspotkulla. Hollantilaiset kuitenkin menettivät toivonsa, kun Chelsea sai kaksi rangaistuspotkua, jotka Enzo Fernandez ja Estevao hyödynsivät.
Ajaxin valmentajan John Heitingan tilanne on vaikea, sillä fanien tyytymättömyys on kasvanut tappioiden myötä. Viimeisin voitto on lähes kuukauden takaa, ja Chelsea-tappion myötä paineet vain kasvavat. Heitingan asema valmentajana on kyseenalainen, ja vaikka fanit ovat yhä joukkueen tukena, on selvää, että jotain on tehtävä suunnan muuttamiseksi. Ajaxin on löydettävä keino katkaista tappioputkensa, ja seuraava mahdollisuus siihen on tulevassa ottelussa FC Twenteä vastaan. Kaikesta huolimatta Ajaxin fanit pysyivät lojaalina seuralleen vielä tappion jälkeenkin.
-
Chelsea vs Ajax live: Hosts running rampant as George adds quickfire fifth goal in second half
The Independent -
LIVE Champions League: Chelsea vergeet Ajax nog harder af te straffen op vreselijke avond in Londen
Privé -
Ajax krijgt na vroege rode kaart nieuwe mokerslag van Chelsea in Champions League
Telegraaf
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.