Bremen käänsi pelin myöhäisellä voimalla - Wolfsburgin valmentajan tulevaisuus uhattuna
Werder Bremenin myöhäiset maalit toivat sille 2-1 voiton Wolfsburgista Bundesliigan ottelussa, jättäen vierasjoukkueen valmentajan Paul Simonisin entistä tiukempaan paikkaan. Ottelu oli Wolfsburgille jo kuudes tappio seitsemässä viimeisessä liigapelissä, mikä on lisännyt painetta Simonisille, joka palkattiin kesällä Go Ahead Eaglesin cup-menestyksen jälkeen. Wolfsburg aloitti ottelun vahvasti ja johti Mattias Svanbergin maalilla, mutta Bremen hallitsi toista puoliaikaa. Jens Stage tasoitti pelin 83. minuutilla, ja Samuel Mbangula laukoi voittomaalin lisäajalla.
Wolfsburgin johtoon kuuluva Sebastian Schindzielorz on ilmaissut väliaikaisen tukensa Simonisille, mutta seuran sisällä on kasvavaa kritiikkiä joukkueen koostumuksesta. Bremen puolestaan nauttii vahvasta vireestä, sillä se on nyt viidessä peräkkäisessä liigapelissä voittamaton ja noussut sarjataulukossa seitsemänneksi. Bremen on onnistunut pitämään puolustuksensa tiiviinä, päästäen vain neljä maalia viimeisissä viidessä ottelussa. Tämä voitto jatkoi Wolfsburgin kurimusta ja valmentaja Simonisin asema on entistä uhatumpi.
-
Trainer Paul Simonis diep in de problemen na nederlaag in extremis van Wolfsburg in Bremen
Telegraaf -
Nach Werder-Wahnsinn - Wolfsburg-Trainer jetzt vor dem Aus
Bild -
Bremen snatch late win to extend Wolfsburg's misery
Yahoo! Sports -
Bremen strikes late twice to beat Wolfsburg and pile pressure on coach Simonis
Yahoo! Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.