HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Chelsea päätti voitottoman putkensa voittamalla Evertonin 2-0 Stamford Bridgellä

Julkaistu:

Chelsea onnistui katkaisemaan voitottoman putkensa voittamalla Evertonin 2-0 Stamford Bridgellä. Chelsea otti johdon Cole Palmerin maalilla 21. minuutilla, ja Malo Gusto lisäsi johdon juuri ennen taukoa. Tämä teki lopun Evertonin toiveille murtaa pitkä voittamaton jakso Chelseaa vastaan vierasotteluissa. Vaikka Evertonilla oli useita paikkoja, he eivät kyenneet hyödyntämään tilaisuuksiaan maalintekoon.

Ottelun alkuhetket näyttivät Evertonin hallintaa, ja he saivatkin muutamia hyviä maalintekopaikkoja. James Garnerin ja Iliman Ndiayen yritykset eivät kuitenkaan tuottaneet tulosta. Chelsean puolustus ja maalivahti Robert Sanchez onnistuivat torjumaan vaarallisimmat tilanteet. Chelsean avausmaali syntyi, kun Palmer sijoitti pallon tarkasti Jordan Pickfordin ohi. Toisessa maalissa Pedro Neton keskitys aiheutti hämmennystä Evertonin puolustuksessa, ja Gusto viimeisteli tilanteen.

Toisella puoliajalla Everton yritti kaventaa tilannetta, mutta heidän viimeistelynsä ontui. Jack Grealish ja Ndiaye olivat lähellä maalintekoa, mutta maalipuut ja Chelsean puolustus estivät maalit. Chelsean voitto vahvisti heidän asemaansa Valioliigan neljäntenä, kun taas Everton pysyi kahdeksantena. Molempien joukkueiden taistelu jatkuu, mutta tällä kertaa Chelsea käytti paremmin omat mahdollisuutensa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.