HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Chiefs jatkoi voittokulkuaan: Mahomes ja Kelce vievät joukkueen voittoon Commandersista

Julkaistu:

Kansas City Chiefs jatkoi vahvaa kauttaan voittamalla Washington Commandersin 28-7 maanantai-iltana. Ottelun alku oli molemmille joukkueille hankala, kun sekä Patrick Mahomes että Marcus Mariota heittivät varhaiset syötönkatkot. Mahomes kuitenkin kokosi itsensä ja johdatti Chiefsien hyökkäyksen kolmeen peräkkäiseen touchdowniin toisella puoliajalla. Travis Kelce oli jälleen keskeisessä roolissa, saavuttaen kauden parhaan pelinsä kuudella kiinniotolla ja 99 jaardilla, mukaan lukien hänen 83. uratouchdowninsa, joka nosti hänet Chiefsien ennätysten kärkeen yhdessä Priest Holmesin kanssa.

Chiefsien hyökkäyksen monipuolisuus näkyi, kun useat pelaajat, kuten Rashee Rice ja Kareem Hunt, astuivat esiin ratkaisevissa hetkissä. Rice teki paluun kuuden ottelun pelikiellon jälkeen ja keräsi 93 jaardia ja yhden touchdownin. Puolustuksellisesti Mike Danna loisti, kun hän teki syötönkatkon ja tärkeän säkin, mikä piti Commandersin hyökkäyksen aisoissa.

Commandersin hyökkäys onnistui vain ensimmäisellä puoliajalla, ja Mariota heitti yhden touchdowns-yötön, mutta kahdella syötönkatkolla. Washingtonin puolustus pakotti kaksi syötönkatkoa, mutta ei pystynyt hyödyntämään niitä pisteiksi. Joukkueen juoksupeli oli vaisu, ja he kärsivät avainpelaajiensa loukkaantumisista. Kaiken kaikkiaan Chiefs hallitsi ottelua toisella puoliajalla, ja heidän monipuolinen hyökkäyksensä sekä tiivis puolustus varmistivat heille voiton. Taylor Swift teki myös yllätysvierailun peliin, juhliakseen Kelcen touchdownia.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.