HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Clair Obscur voitti The Game Awards 2025 -gaalassa useita palkintoja ja teki historiaa Sandfall Interactiven debyyttipelinä.

Julkaistu:

Clair Obscur: Expedition 33 teki suuren vaikutuksen The Game Awards 2025 -gaalassa voittamalla useita merkittäviä palkintoja. Sandfall Interactiven kehittämä peli nappasi Vuoden peli -tittelin ohi kovien kilpailijoiden kuten Death Stranding 2:n ja Hollow Knight: Silksongin. Peli palkittiin myös muun muassa parhaasta pelisuunnittelusta, narratiivista, taidetyylistä ja musiikista. Jennifer English sai kiitosta roolisuorituksestaan ja voitti parhaan esityksen palkinnon.

Ohjaaja Guillaume Broche kiitti Sandfall Interactiven tiimiä ja korosti YouTube-tutoriaalien merkitystä pelin kehitysprosessissa. Hän osoitti kiitoksensa myös Final Fantasy -luoja Hironobu Sakaguchille, joka inspiroi häntä pelinkehittäjäksi. Puheensa päätteeksi Broche ilmoitti Clair Obscur -lisäosan julkaisemisesta.

Vaikka Clair Obscur jäi ilman palkintoa äänisuunnittelusta ja Pelaajien ääni -kategoriassa, sen menestys oli merkittävä, erityisesti ottaen huomioon, että kyseessä on Sandfall Interactiven debyyttipeli. Huhtikuussa julkaistu peli saavutti nopeasti suosiota, myyden 5 miljoonaa kappaletta lokakuuhun mennessä. IGN arvosti pelin innovatiivista taistelujärjestelmää ja vaikuttavaa tarinaa, antaen sille arvosanan 9/10.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.