Commerzbank terävöittää strategiaansa ja valmistautuu Unicreditin yritysostoon: työpaikkojen leikkauksia ja tulostavoitteiden nostoa
Commerzbank kiristää kulukuuriaan ja terävöittää strategiaansa puolustautuakseen italialaisen Unicreditin yritysostoa vastaan. Pankki aikoo vuoteen 2030 mennessä lakkauttaa noin 3000 lisätyöpaikkaa aiemmin ilmoitettujen 3900 vähennyksen lisäksi. Säästöjen ohella resursseja on tarkoitus siirtää kasvu- ja tulevaisuuden aloille, erityisesti ulkomaille, kuten puolalaiseen mBank-tytäryhtiöön ja Aasian toimintoihin. Vuoden 2025 lopussa Commerzbank työllisti maailmanlaajuisesti noin 40 000 henkilöä.
Samalla pankki nostaa tulostavoitteitaan selvästi. Kuluvalle vuodelle se ennakoi vähintään 3,4 miljardin euron nettovoittoa, noin 200 miljoonaa aiempaa arviota enemmän. Vuoteen 2028 mennessä tuloksen odotetaan kasvavan 4,6 miljardiin ja vuonna 2030 jo 5,9 miljardiin euroon. Ensimmäinen neljännes 2026 tuki linjaa: 913 miljoonan euron nettotulos ja 1,36 miljardin liiketulos ylittivät sekä edellisvuoden että analyytikkojen odotukset. Vuonna 2025 pankki teki yli 2,6 miljardin euron voiton, vain hieman alle vuoden 2024 ennätystason.
Unicredit, joka omistaa lähes 30 prosenttia Commerzbankista ja valmistelee vaihtotarjousta osuuden kasvattamiseksi, on arvostellut saksalaispankin suorituskykyä ja julkaissut oman uudelleenjärjestelysuunnitelmansa mahdollista valtausta varten. Commerzbankin johto, henkilöstö ja työneuvosto torjuvat hankkeen vihamielisenä, ja myös Saksan liittovaltio vastustaa sitä. Valtio omistaa yhä runsaat 12 prosenttia pankista, jonka se pelasti finanssikriisin aikana veronmaksajien rahoilla.
-
Commerzbank baut weitere 3000 Stellen ab
FOCUS -
Banken: Commerzbank baut weitere 3.000 Stellen ab
Die Zeit -
Im Übernahmepoker - Commerzbank baut weitere 3000 Stellen ab
Bild -
Commerzbank: Commerzbank will 3.000 weitere Stellen streichen
Die Zeit -
Strategie bis 2030: Commerzbank streicht Tausende Jobs und strebt mehr Gewinn an
Stern -
Dax-Konzern: Commerzbank streicht erneut Tausende Jobs – und strebt mehr Gewinn an
Stern
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.