HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Cornell University ja Trumpin hallinto solmivat kiistanalaisen rahoitussopimuksen yliopiston akateemisesta vapaudesta huolimatta

Julkaistu:

Cornell University on tehnyt sopimuksen Trumpin hallinnon kanssa palauttaakseen yli 250 miljoonaa dollaria liittovaltion tutkimusrahoitusta. Tämä sopimus sisältää Cornellin sitoutumisen maksamaan 60 miljoonaa dollaria, joista puolet menee suoraan liittovaltiolle ja toinen puoli maataloustutkimukseen. Sopimus on seurausta hallituksen tutkimuksista, jotka liittyvät väitettyihin kansalaisoikeuslain rikkomuksiin, kuten rotusyrjintään ja antisemitismiin.

Cornellin presidentti Michael Kotlikoff painotti, että sopimus tukee yliopiston akateemista vapautta ja itsenäisyyttä. Vaikka yliopisto suostuu noudattamaan hallituksen tulkintaa kansalaisoikeuslaeista, Cornell säilyttää oikeuden määrittää omat politiikkansa ja menettelynsä. Sopimus edellyttää myös, että yliopisto toimittaa anonymisoitua pääsydataa hallitukselle ja hyödyntää oikeusministeriön resursseja syrjimättömyyskoulutuksessa.

Sopimus on osa Trumpin hallinnon laajempaa pyrkimystä muuttaa korkeakoulutuksen politiikkaa, erityisesti monimuotoisuus- ja syrjintäkysymyksissä. Tämä on herättänyt laajaa kritiikkiä ja protesteja, joissa vaaditaan yliopistojen johtajia puolustamaan akateemista vapautta ja vastustamaan hallituksen vaikutusvaltaa. Kotlikoff korosti, että sopimus ei ole myöntämistä väärinkäytöksistä, vaan tapa palauttaa keskeytetty rahoitus ja jatkaa tutkimusta.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.