Daniel Thioune astuu Werder Bremenin päävalmentajaksi - tavoitteena putoamisen välttäminen Bundesliigassa
Werder Bremen on nimittänyt Daniel Thiounen uudeksi päävalmentajakseen Horst Steffenin erottamisen jälkeen. Thioune, joka aiemmin valmensi Fortuna Düsseldorfia, ottaa tehtävän vastaan Bundesliigassa ensimmäistä kertaa. Hänen valintansa perustui hyviin keskusteluihin seuran johdon kanssa, ja hänen jalkapalloideansa ja persoonansa vakuuttivat päätöksentekijät. Bremenin tavoitteena on välttää putoaminen, sillä joukkue on sarjataulukon 15. sijalla vain pisteen päässä putoamispaikoista.
Thioune aloittaa tehtävänsä kiireisesti, sillä hänen ensimmäinen ottelunsa Bremenin johdossa on Freiburgia vastaan. Valmentajan edellinen työ päättyi Düsseldorfin kanssa nousukarsintojen tappioon Bochumille, mikä johti hänen eroamiseensa. Hänellä on myös historiaa Hamburger SV:ssä, jossa hän yritti turhaan palauttaa seuran Bundesliigaan.
Thiounen nimitys tuli nopeasti sen jälkeen, kun Bremen ei onnistunut tekemään sopimusta Bo Svenssonin ja Bo Henriksenin kanssa, jotka olivat myös ehdolla tehtävään. Svensson kieltäytyi tarjouksesta ja Mainz esti Henriksenin siirron. Nyt Thioune toivoo kääntävänsä Bremenin kurssin ja saavuttavansa seuran asettamat tavoitteet.
-
Werder Bremen confirm Daniel Thioune as new head coach
Yahoo! Sports -
Ex-Hamburger soll Bremen retten - Offiziell! Thioune neuer Werder-Trainer
Bild -
Ein Ex-HSV-Trainer soll Werder Bremen vor dem Abstieg bewahren
Die Welt -
Bremen sign Daniel Thioune as new coach
Yahoo! Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.