HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Diplomatia kriisissä: Iranin ja Yhdysvaltojen neuvottelut Pakistanissa tiivistyvät

Julkaistu:

Iranin ja Yhdysvaltojen välinen sota on ajautunut herkkään neuvotteluvaiheeseen, jossa Pakistan toimii keskeisenä välittäjänä. Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi palasi Islamabadiin vain vuorokausi lähtönsä jälkeen, mikä kuvastaa diplomatian tempoilevaa luonnetta. Hän oli käynyt lyhyesti Omanissa, joka on aiemminkin toiminut välityskanavana ja sijaitsee strategisen Hormuzinsalmen vastarannalla.

Araghchi neuvottelee Pakistanin poliittisen ja sotilaallisen johdon kanssa Iranin ehdoista sodan lopettamiseksi. Teheran vaatii muun muassa Yhdysvaltain merisaarron purkamista, uutta oikeudellista järjestelyä Hormuzinsalmelle sekä takuita siitä, ettei Iran joudu uudelleen sotilaallisen hyökkäyksen kohteeksi. Yhdysvallat puolestaan korostaa, ettei Iranille saa jäädä mahdollisuutta ydinaseeseen, ja kytkee tulitauon jatkon tähän kysymykseen.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump perui yllättäen lähettiläidensä suunnitellun matkan Islamabadiin viitaten edistymisen puutteeseen, mutta on toistuvasti ilmoittanut olevansa valmis neuvotteluihin, jos Iran ottaa yhteyttä. Trumpin mukaan Iran toimitti pian peruutuksen jälkeen uuden, aiempaa myönteisemmän ehdotuksen.

Tulitauko, joka on hillinnyt taisteluita helmikuun lopusta, on yhä voimassa, vaikka Hormuzinsalmi on lähes suljettu ja meriliikenteen häiriöt koettelevat maailmantaloutta. Iran rajoittaa salmen käyttöä ja Yhdysvallat valvoo Iranin satamien saartoa. Samalla Israel ja Iranin tukema Hizbollah jatkavat yhteenottoja Libanonissa, mikä ylläpitää alueellista jännitystä ja vaikeuttaa pysyvän ratkaisun löytämistä.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.