Eben Etzebethin 12 viikon pelikielto silmäpuskusta herättää huomiota rugbymaailmassa
Etelä-Afrikan rugbyjoukkueen kokenut pelaaja Eben Etzebeth sai 12 viikon pelikiellon silmäpuskusta, joka tapahtui Walesia vastaan pelatussa ottelussa. Tapahtuma sattui Cardiffissa, kun Etelä-Afrikan joukkue voitti Walesin murskalukemin 73-0. Etzebeth sai suoran punaisen kortin, kun hänet nähtiin koskettavan Walesin pelaajan Alex Mannin silmää. Tämä oli Etzebethin ensimmäinen punainen kortti 141 maaottelun urallaan.
Kurinpitokomitea totesi teon tahalliseksi ja määräsi aluksi 18 viikon pelikiellon, mutta lyhensi rangaistusta kuudella viikolla Etzebethin aikaisemman hyvän käytöksen vuoksi. Etzebeth myönsi syyllisyytensä ja pyysi anteeksi. Pelikielto estää häntä pelaamasta seurajoukkueensa Sharksin otteluissa United Rugby Championshipissa ja Euroopan mestarien cupissa, ja hän voi palata kentälle vasta huhtikuussa 2026.
Etzebeth oli kolmas eteläafrikkalainen pelaaja, joka sai punaisen kortin marraskuun otteluissa. Aikaisemmat kortit saivat Franco Mostert ja Lood de Jager, joista Mostertin kortti myöhemmin peruttiin. World Rugbyn sääntöjen mukaan silmäpuskusta voi saada 12 viikon minimipelikiellon, joka voi venyä jopa neljään vuoteen, riippuen teon vakavuudesta ja tahallisuudesta.
-
Springboks lock Eben Etzebeth handed long ban after red card for eye gouge
Yahoo! Sports -
Springboks star Etzebeth gets 12-match suspension for eye gouge against Wales
Yahoo! Sports -
Etzebeth banned for 12 weeks after eye-gouge
Yahoo! Sports -
South Africas Etzebeth handed 12-week ban for intentional eye gouge vs Wales
Sky Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.