HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Englanti dominoi Six Nationsin avauksessa: Wales kaatui murskalukemin 48-7

Julkaistu:

Englanti avasi Six Nations -turnauksensa vaikuttavalla tavalla murskavoitolla Walesista lukemin 48-7 Twickenhamissa. Ottelussa Englanti hallitsi peliä alusta alkaen, ja Henry Arundellin hattutemppu ensimmäisellä puoliajalla oli yksi merkittävimmistä suorituksista. Lisäksi Ben Earl, Tom Roebuck ja Tommy Freeman tekivät tryt, ja Englanti saavutti bonuspisteen seitsemästä try-stä. George Fordin tarkat potkut ja rangaistuspotku tukivat Englannin voittoa, joka oli heidän 12. peräkkäinen.

Walesin esitys oli heikko, ja heidän kurittomuutensa näkyi neljän keltaisen kortin muodossa, mikä antoi Englannille etulyöntiaseman. Vierailijat eivät onnistuneet pääsemään peliin mukaan, ja Walesin ainoa try syntyi Maro Itojen jäähyilyn aikana. Englannin hallinta oli selkeää, ja he hyödynsivät tehokkaasti Walesin virheet ja heikon puolustuksen.

Englannin valmentaja Steve Borthwick voi olla tyytyväinen joukkueensa esitykseen, mutta Walesille tappio oli karu muistutus heidän nykyisestä tilanteestaan. Peli osoitti Englannin olevan vahva kilpailija mestaruudesta, kun taas Walesin ongelmat sekä pelillisesti että taustalla jatkuvat. Seuraavaksi Englanti kohtaa Skotlannin Calcutta Cupissa, kun taas Wales valmistautuu kohtaamaan Ranskan.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.