HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

EU:n komissio ehdottaa venäläisten jäädytettyjen varojen käyttöä Ukrainan tueksi - jäsenvaltioiden erimielisyydet uhkaavat suunnitelmaa

Julkaistu:

Euroopan komissio, johtajanaan Ursula von der Leyen, on esittänyt ehdotuksen, jonka mukaan jäädytetyt venäläiset varat käytettäisiin Ukrainan tukemiseen. Tämä ratkaisu on herättänyt keskustelua EU:n jäsenvaltioiden keskuudessa, sillä osa maista, kuten Belgia, on ilmaissut oikeudellisia huolia tällaisen toimenpiteen suhteen. Von der Leyen on kuitenkin painottanut, että jäädytettyjen varojen hyödyntäminen olisi tehokkain tapa tukea Ukrainaa sen puolustustaistelussa ja talouden elpymisessä.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyy korostaa liittolaisten avun tärkeyttä maan selviytymiselle. Euroopan komissio pyrkii vakuuttamaan jäsenvaltiot, erityisesti Belgian, tukemaan 140 miljardin euron lainaa, joka perustuisi näihin jäädytettyihin varoihin. Päätös asiasta siirtyy EU:n johtajien huippukokoukseen joulukuussa, ja rahoitusta tarvitaan jo ensi vuoden alussa.

Samalla Ukrainan sisäpolitiikassa kuohuu energiateollisuuden korruptioskandaalin vuoksi, mikä on johtanut kahden ministerin erottamiseen. Tästä huolimatta Tanskan talousministeri Stephanie Lose vakuuttaa, että Euroopalla on vahva tuki Ukrainan takana. EU:n jäsenvaltioilla on myös muita vaihtoehtoja Ukrainan rahoittamiseksi, kuten käyttämättömien varojen hyödyntäminen EU:n budjetista tai pääoman kerääminen jäsenvaltioiden toimesta.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.