Euroopan etsityin rikollinen Ali Namdar pidätetty Marokossa - Foxtrot-verkoston johtohahmon rikoshistoria paljastuu
Ruotsalainen Ali Namdar, 21, yksi Euroopan etsityimmistä rikollisista ja Foxtrot-rikollisverkoston johtohahmoista, on pidätetty Marokon Tangerissa. Pidätys tehtiin Ruotsin viranomaisten pyynnöstä Interpolin ja Marokon turvallisuuspalvelun yhteisoperaatiossa. Namdarilla oli hallussaan väärennetyt henkilöllisyyspaperit, ja hänet otettiin kiinni Tangerin rautatieasemalla hänen ollessaan matkalla Casablancaan.
Namdaria epäillään useista vakavista väkivaltarikoksista Ruotsissa ja Norjassa. Ruotsissa hän on vangittuna poissaolevana viidessä eri käräjäoikeudessa yhteensä 18 rikoksesta, joihin kuuluvat muun muassa murhan yritys, murhan suunnittelu, laajamittaiset räjähde- ja tuhotyöt sekä alaikäisten värvääminen rikoksiin. Kaupungeista mainitaan muun muassa Borås, Uddevalla, Katrineholm ja Uppsala.
Norjassa Namdaria syytetään useista väkivallanteoista, kuten kranaatti-iskusta Oslon Pilestredetissä sekä ampumistapauksista Sarpsborgissa ja Høybråtenissa. Norjan keskusrikospoliisi pitää häntä Foxtrot-verkoston strategisesti tärkeänä toimijana, joka on järjestänyt väkivaltarikoksia salatuilla viestintäalustoilla. Namdar kiistää syyllistyneensä Ruotsissa epäiltyihin rikoksiin. Marokossa häntä tutkitaan lisäksi asiakirjaväärennöksistä, ja Ruotsi sekä Norja valmistautuvat nyt mahdollisiin luovutusprosesseihin.
-
Foxtrot-topp gripen i Marocko
Aftonbladet -
Foxtrottopp Ali Namdar, 21, gripen i Marocko
Aftonbladet -
Foxtrot-topp pågrepet i Marokko
Aftenposten
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.