HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Euroopan naiset valloittavat Solheim Cupin: Jännittävä voitto rankkasateessa!

Julkaistu:

Euroopan naisten golfjoukkue valloitti Solheim Cupin takaisin Yhdysvalloilta Bernardus Golfissa Alankomaissa pelatussa jännittävässä kamppailussa. Kahden ensimmäisen päivän jälkeen tilanne oli tasan 8-8, joten sunnuntain 12 kaksinpeliä ratkaisivat kaiken. Rankkasateessa pelattu päätöspäivä kääntyi nopeasti eurooppalaisten eduksi, kun tulostaulu alkoi täyttyä sinisestä.

Kapteeni Anna Nordqvist lähetti kokeneen Charley Hullin avausotteluun, ja Englannin tähti vastasi paineeseen voittamalla Megan Khangin 3&2. Heti perään Ruotsin Linn Grant jatkoi hurjaa viikkoaan kaatamalla Angel Yinin 4&3 ja päättämällä Solheim Cupin saldoonsa 4-0. Yhdysvallat pysyi kuitenkin hengissä Alison Leen huikean nousun ja maailmanlistan ykkösen Nelly Kordan voiton ansiosta, jotka tasoittivat tilanteen 10-10:een.

Eurooppa vastasi nuorten tulokkaiden voimalla. Ranskan Nastasia Nadaud, Tanskan Nanna Koerstz Madsen ja Espanjan Julia López Ramírez voittivat kaikki ottelunsa ja veivät Euroopan 13-10 johtoon. Ratkaiseva isku tuli, kun 22-vuotias englantilainen Lottie Woad kukisti Auston Kimin 2&1 ja nosti Euroopan pistemäärän 14½:een. Woad ei tiennyt puttinsa merkitsevän cupin varmistumista, mutta 17. viheriöllä käynnistyneet juhlat kertoivat kaiken.

Lopullinen sinetti saatiin, kun espanjalaisveteraani Carlota Ciganda voitti Jennifer Kupchon ja nosti loppulukemiksi 15-11. Eurooppa on nyt voittanut tai säilyttänyt Solheim Cupin kolmessa neljästä viimeisestä turnauksesta, ja Yhdysvallat jatkaa voitotta Euroopan maaperällä vuoden 2015 jälkeen. Nordqvistille, joka on ilmoittanut lopettavansa pelaajauransa, triumfi toimi näyttävänä päätöslukuna. Seuraava kohtaaminen pelataan Valhalla Golf Clubilla Yhdysvalloissa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.