HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

"Floridan kuvernöörikilpailu: Trumpin tukema Byron Donalds kohtaa demokraatti David Jollyn"

Julkaistu:

Floridan kuvernöörikilpa asettuu marraskuuksi vastakkain republikaani Byron Donaldsin ja demokraatti David Jollyn välille, kun molemmat voittivat selvästi puolueidensa esivaalit. Kahdeksan vuotta osavaltiota johtanut Ron DeSantis ei voinut enää asettua ehdolle kausirajoitusten vuoksi, eikä hän tukenut ketään seuraajakseen. Sen sijaan Donalds sai taakseen Donald Trumpin, jonka tuki auttoi hänet selkeään voittoon laajasta republikaanikentästä.

Donalds keräsi kampanjaansa lähes 100 miljoonaa dollaria ja sai noin puolet esivaaliäänistä, jättäen varakuvernööri Jay Collinsin ja muut kokeneet kilpailijat kauas taakseen. Kilpailun näkyvin haastaja oli äärioikeistolainen James Fishback, joka nousi otsikoihin rasistisiksi ja antisemiittisiksi kuvatuilla kommenteillaan, mutta jäi selvästi Donaldsin varjoon. Donalds profiloituu vahvana MAGA-liikkeen edustajana ja on luvannut jatkaa Trumpin linjaa erityisesti talous- ja veropolitiikassa.

Demokraattien puolella entinen republikaanikongressiedustaja Jolly voitti esivaalinsa maltillisella ohjelmalla ja vain nimellisellä vastustuksella. Hänestä toivotaan vastausta siihen, onko perinteinen vaa'ankieliosavaltio Florida enää demokraateille saavutettavissa. Republikaanit ovat hallinneet kuvernöörinvirkaa vuodesta 1999, ja valtakunnalliset vaalianalyysit pitävät kisaa selvästi republikaanien eduksi. Jos Donalds voittaa, hänestä tulee Floridan ensimmäinen musta kuvernööri ja yksi näkyvimmistä Trumpin liittolaisista osavaltiotasolla.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.