HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

"Folarin Balogunin kohu järkytti MM-kisoja: Trump vaati ratkaisua, Belgia hyötyi kentällä"

Julkaistu:

Yhdysvaltain miesten jalkapallomaajoukkueen MM-kisat päättyivät raskaaseen 4-1-tappioon Belgialle Seattlessa pelatussa neljännesvälierässä, jonka taustalla kuohui Folarin Balogunin punaisen kortin ympärille rakentunut kohu. Balogun oli noussut turnauksen suurimmaksi yhdysvaltalaiseksi tähdeksi kolmella maalillaan, mutta Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan saatu ulosajo käynnisti poikkeuksellisen poliittis-urheilullisen myrskyn.

Presidentti Donald Trump kertoi soittaneensa FIFAn puheenjohtajalle Gianni Infantinolle ja vaatineensa ratkaisun tarkistamista. Lopulta FIFAn kurinpitokomitea kumosi Balogunin automaattisen yhden ottelun pelikiellon, mikä herätti raivoa Belgian liitossa ja lisäsi paineita ennen ottelua. Belgia vihjasi kokeneensa vääryyttä, ja pelaajat myönsivät tapauksen antaneen lisämotivaatiota, vaikka korostivat keskittyneensä ensisijaisesti peliin.

Kentällä Belgia oli selvästi parempi. Charles De Ketelaere teki kaksi maalia, Hans Vanaken osui kertaalleen ja Romelu Lukaku viimeisteli voiton, johon Yhdysvallat ei kyennyt vastaamaan yhtä osumaa enempää. Belgia jatkoi näin 18 ottelun tappiottomana ja eteni puolivälieriin Espanjaa vastaan, kun taas isäntämaan turnaus päättyi pettymykseen. Balogun sanoi hyväksyneensä sekä alkuperäisen pelikiellon että sen perumisen ja pyrkivänsä myöhemmin muistamaan ennen kaikkea vahvan MM-turnauksensa, ei sen ympärille noussutta kohua.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.