HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Fox News erotti talousjournalismin tähden Maria Bartiromon - mitä tapahtuu seuraavaksi?

Julkaistu:

Fox News Media on yllättäen päättänyt yhteistyön pitkään talousjournalismissa vaikuttaneen Maria Bartiromon kanssa. Yhtiö kertoi torstaina, että Bartiromo ei enää työskentele Fox Newsin tai Fox Business Networkin palveluksessa, mutta ei antanut erolle syytä. Lyhyessä lausunnossaan yhtiö kiitti häntä yli 12 vuotta kestäneestä työstä ja toivotti onnea tuleviin hankkeisiin.

Bartiromo juonsi Fox Businessilla arkiaamujen Mornings with Maria -ohjelmaa sekä Maria Bartiromo's Wall Street -ohjelmaa ja toimi lisäksi Fox Newsin sunnuntaisen Sunday Morning Futures -lähetyksen ankkurina. Hänen viimeinen lähetyksensä Mornings with Mariassa nähtiin torstaiaamuna, ja kanava ilmoitti jatkavansa ohjelmaa uudella nimellä ja vaihtuvilla juontajilla. Sunday Morning Futuresille etsitään pysyvää seuraajaa.

Bartiromo nousi alun perin tunnetuksi CNBC:llä, jossa hän oli yksi näkyvimmistä talousjournalisteista ja uranuurtaja New Yorkin pörssin suorissa lähetyksissä. Viime vuosina hän profiloitui vahvasti konservatiiviseksi kommentaattoriksi ja Donald Trumpin tukijaksi. Hänen ohjelmansa ja kommenttinsa olivat keskeisessä roolissa Dominion Voting Systemsin ja edelleen käynnissä olevassa Smartmaticin kunnianloukkausoikeudenkäynnissä Foxia vastaan. On toistaiseksi epäselvää, liittyykö irtisanominen näihin kiistoihin tai mahdollisiin uusiin suunnitelmiin politiikan parissa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.