HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Gabonin jalkapallomaajoukkueen kohtalo vaakalaudalla: Hallitus keskeyttää toiminnan heikon menestyksen vuoksi

Julkaistu:

Gabonin hallitus on päättänyt keskeyttää maan jalkapallomaajoukkueen toiminnan Afrikan mestaruuskilpailujen heikon menestyksen vuoksi. Gabonin joukkue hävisi kaikki lohkovaiheen ottelunsa, ja sijoittui viimeiseksi. Tämä on johtanut myös valmennushenkilöstön irtisanomiseen sekä kahden merkittävän pelaajan, Pierre-Emerick Aubameyangin ja Bruno Ecuélé Mangan, poistamiseen joukkueesta.

Ilmoituksen teki väliaikainen urheiluministeri Simplice-Désiré Mamboula televisiossa. Vaikka hallituksen lausunto vedettiin myöhemmin pois virallisista kanavista, se ehti herättää paljon huomiota. Aubameyang, joka ei pelannut joukkuetta vastaan viimeisessä ottelussa loukkaantumisen vuoksi, kritisoi tilannetta sosiaalisessa mediassa. Hän vihjasi, että joukkueen ongelmat ovat syvemmällä kuin yksittäisissä pelaajissa.

Gabonin presidentti Brice Oligui Nguema ilmaisi pettymyksensä joukkueen suorituksiin, korostaen resurssien huonoa käyttöä ja isänmaallisen tunteen puuttumista. Gabonin maajoukkueen keskeyttäminen on harvinainen toimenpide sen jälkeen, kun FIFA ryhtyi valvomaan hallitusten puuttumista jalkapalloliittojen toimintaan.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.