Gießenin mielenosoitukset räjähtivät väkivaltaisiksi uuden AfD-nuorisojärjestön myötä
Gießenissä Saksassa järjestettiin suuria mielenosoituksia uuden AfD:n nuorisojärjestön, Generation Deutschlandin, perustamisen vuoksi. Tapahtuma houkutteli paikalle noin 25 000-30 000 vastustajaa, jotka protestoivat äärioikeistolaiseksi luokiteltua puoluetta vastaan. Protestit alkoivat jo varhain aamulla, jolloin aktivistit pyrkivät estämään pääsyn kokouspaikalle. Tämän seurauksena tapahtuma viivästyi useita tunteja.
Vaikka suurin osa mielenosoittajista käyttäytyi rauhallisesti, joidenkin kanssa syntyi väkivaltaisia yhteenottoja poliisin kanssa. Viranomaiset joutuivat käyttämään vesitykkejä ja pippurisumutetta hillitäkseen tilannetta, ja useita poliiseja loukkaantui lievästi. Myös mielenosoittajat raportoivat lievistä vammoista.
Uuden nuorisojärjestön tavoitteena on tuottaa pätevää jälkikasvua AfD:lle, erityisesti tulevia osavaltiovaaleja silmällä pitäen. Generation Deutschlandin on tarkoitus olla tiiviimmin sidoksissa emopuolueeseen kuin edeltäjänsä, Junge Alternative, joka lakkautettiin aiemmin tänä vuonna sen etääntyessä liikaa AfD:stä.
Tilanteen vakavuutta korostaa se, että paikalla oli yksi suurimmista poliisioperaatioista Hessenin historiassa, ja useat tiet ja sillat suljettiin turvatoimien vuoksi. Tapahtuma herätti laajaa keskustelua, ja Saksan poliittinen johto tuomitsi väkivallan jyrkästi.
-
Tysk højreparti får ny ungdomsorganisation under store protester
BT -
Zehntausende bei Demos: Große Proteste gegen Gründung neuer AfD-Jugendorganisation
Stern -
Polizei: 25.000 Menschen bei Protesten gegen AfD Jugend in Gießen
Stern
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.