HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Harkovassa jälleen verinen yön hyökkäys: 32 haavoittunutta, joukossa lapsia

Julkaistu:

Venäjän ohjusisku Ukrainan Harkovan alueelle keskiviikon vastaisena yönä on aiheuttanut vähintään 32 henkilön loukkaantumisen. Haavoittuneiden joukossa on kaksi lasta, 9- ja 13-vuotiaat tytöt, sekä 18-vuotias nainen. Kuvernööri Oleh Synjehubov on kertonut asiasta Telegramissa. Hyökkäys on kolmas alueella tapahtunut isku kolmen päivän aikana.

Slobidskyjn ja Osnovjanskyjn kaupunginosissa tapahtui 11 dronehyökkäystä, minkä seurauksena yhdeksänkerroksisessa rakennuksessa syttyi tulipalo. Useita autoja, autotallia ja supermarketti vaurioituivat. Pelastushenkilöstö evakuoi 48 henkilöä, mukaan lukien kolme lasta, savuisesta kerrostalosta.

Venäjä on viime kuukausina lisännyt iskujaan Ukrainaan, erityisesti siviilikohteisiin ja infrastruktuuriin, valmistautuen samalla talveen. Tämän seurauksena Ukraina kohtaa jälleen raskaita aikoja ilman näkyviä merkkejä rauhanneuvotteluista. Presidentti Volodymyr Zelenskyj on parhaillaan Euroopassa hakemassa tukea armeijalleen, kun taas ukrainalaiset sotilaat kamppailevat pitääkseen venäläiset joukot loitolla Itä-Ukrainan rintamalta. Harkova, joka sijaitsee lähellä Venäjän rajaa, on usein Venäjän hyökkäysten kohteena.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.