Iran etsii uutta johtajaa Khamenein kuoleman jälkeen - Asiantuntijaneuvoston päätös odotettavissa pian
Iranin Asiantuntijaneuvosto valmistautuu valitsemaan uuden ylimmän johtajan ayatollah Ali Khamenein kuoltua viime lauantaina Teheranissa tehdyssä israelilais-amerikkalaisessa hyökkäyksessä. Iranilaismedioiden mukaan neuvoston jäsenet kokoontuvat vuorokauden sisällä päättämään seuraajasta. Perustuslain mukaisesti 88-jäseninen Asiantuntijaneuvosto vastaa ylimmän johtajan nimittämisestä, ja prosessi on ollut käynnissä Khamenein kuolemasta lähtien.
Hyökkäys, jossa Khamenei menehtyi, oli Reutersin mukaan laajasti suunniteltu ja toteutettiin Israelin ja Yhdysvaltojen yhteistyönä 28. helmikuuta. Tämän jälkeen Iran on vastannut iskemällä amerikkalaisiin tukikohtiin Lähi-idässä. Johtajavalinnan odotettiin tapahtuvan nopeasti, mutta se on viivästynyt muutaman päivän ennakkoarvioista. Tilannetta ovat kiristäneet myös useisiin neuvoston toimistoihin kohdistuneet iskut.
Khamenei toimi Iranin ylimpänä johtajana vuodesta 1989 alkaen. Nyt katseet kohdistuvat Asiantuntijaneuvostoon ja siihen, kuinka nopeasti ja yksimielisesti uusi johtaja saadaan valittua näissä poikkeuksellisissa oloissa.
-
Reuters: Skal velge ny leder innen ett døgn, ifølge iransk media
NRK -
Reuters: Iran skal velge ny leder innen ett døgn, ifølge iransk media
NRK -
Rådsmedlem: Ny øverste leder for Iran kan vælges inden for 24 timer
BT
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.