Iranin jalkapallojoukkueen viisumit myönnetty: Matka Yhdysvaltoihin kisojen kynnyksellä!
Iranin jalkapallomaajoukkueen pelaajille on myönnetty Yhdysvaltain viisumit vain päiviä ennen MM-kisojen alkua. Päätös mahdollistaa joukkueen matkustamisen Meksikon Tijuanasta Yhdysvaltoihin, missä se pelaa kaksi ensimmäistä otteluaan Los Angelesin alueella. Viisumikäsittely oli viivästynyt ja pakotti Iranin siirtämään aiotun harjoitusleirinsä Arizonasta Meksikon puolelle, jotta joukkueen läsnäolo Yhdysvalloissa olisi mahdollisimman lyhyt.
Valkoisen talon ja yhdysvaltalaisten viranomaisten mukaan kaikille pelaajille on myönnetty viisumit, ja osa valmennus- ja taustahenkilökunnasta on saanut hyväksynnän. Kaikille tukihenkilöille lupaa ei kuitenkaan ole vielä myönnetty, ja erityisesti Islamilaiseen vallankumouskaartiin kytkeytyviä henkilöitä ei aiota päästää maahan. Sama linjaus johti jo aiemmin Iranin liiton puheenjohtajan Mehdi Tajin estämiseen MM-arvonnasta Washingtonissa.
Iran kohtaa G-lohkossa Uuden-Seelannin ja Belgian Los Angelesissa sekä Egyptin Seattlessa. Kisat käydään tilanteessa, jossa Yhdysvallat ja Israel ovat sodassa Iranin kanssa, mikä on muuttanut turnauksen myös symboliseksi näyttämöksi. Iranin edustajat korostavat, että osallistuminen vihamielisenä pidetyn maan maaperällä osoittaa halua rauhaan, vaikka poliittinen ja sotilaallinen jännite pysyy korkeana.
-
Iran footballers issued US visas for World Cup, says White House
Yahoo! Sports -
Mondiali in Usa, la Casa Bianca: Concessi i visti dingresso ai calciatori iraniani
Sky Sports -
Iran's World Cup team approved for visas to play games in the US, officials say
Yahoo! Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.