HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Irlanti puristaa voiton Walesista tiukassa Six Nations -ottelussa

Julkaistu:

Irlanti voitti Walesin 27-17 Six Nations -turnauksessa Dublinissa tiukassa ja fyysisessä ottelussa, jossa Wales esiintyi odotettua vahvemmin. Ennakkosuosikkina otteluun lähtenyt Irlanti nappasi neljästä yrityksestä bonuspisteen ja piti mestaruushaaveensa elossa, mutta Wales piti pelin jännittävänä loppumetreille saakka. Wales oli altavastaajana, mutta onnistui kaventamaan eron tauolla kahteen pisteeseen Rhys Carren näyttävällä yrityksellä ja pysyi voittotaistelussa vielä viimeisen kymmenen minuutin aikana.

Irlannin Jack Crowleyn ja Jacob Stockdalen onnistumiset veivät isännät johtoasemaan, mutta Wales ei luovuttanut, vaan vastasi vahvalla puolustuksella sekä Bothamin ja Carren suorituksilla. Jamie Osbornen try ja Crowleyn myöhäinen rangaistus sinetöivät kuitenkin Irlannin voiton. Vaikka Walesin tappioputki Six Nationsissa venyi jo 15 otteluun ja uhkaa kolmatta peräkkäistä puukapulaa, joukkueen parantunut peli ja taistelutahto antavat toivoa tulevalle Italia-ottelulle. Irlanti puolestaan jatkaa mestaruusjahtiaan hyvässä asemassa ennen seuraavaa kotiotteluaan.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.