Jääkiekko-ottelua varjosti tragedia: ampumavälikohtaus Rhode Islandilla vaati kaksi kuolonuhria
Rhode Islandin Pawtucketissa tapahtui maanantai-iltapäivänä järkyttävä ampumavälikohtaus Dennis M. Lynch Arenalla kesken lukiopoikien jääkiekkopelin. Välikohtauksen seurauksena kaksi ihmistä menetti henkensä, mukaan lukien ampuja, joka kuoli itse aiheutettuun ampumahaavaan. Neljä muuta henkilöä vietiin kiireellisesti sairaalaan, mutta heidän tilastaan ei ole tarkempaa tietoa.
Ampuminen tapahtui kahden kilpailevan koulun, Coventryn ja Blackstone Valleyn, välisen ottelun aikana. Paikalla ollut isä sai otettua aseen ampujalta, mutta tilanteessa oli käytössä toinenkin ase. Välikohtauksen jälkeen useita ihmisiä pakeni läheiseen Walgreens-apteekkiin, missä he saivat turvaa. Myymälä suljettiin ja evakuoitiin nopeasti.
Rhode Islandin kuvernööri Dan McKee ilmaisi surunsa tapahtuneesta ja kertoi osavaltion poliisin työskentelevän yhteistyössä paikallisten viranomaisten kanssa. Tämä traaginen tapaus on herättänyt suurta huomiota ja syvää surua yhteisössä, joka vielä toipuu aiemmasta ampumistapauksesta Brownin yliopistossa. Tapahtumapaikalta levisi kuvia vanhemmista ja lapsista, jotka evakuoitiin turvaan, mikä korostaa tilanteen vakavuutta ja tragedian laajuutta.
-
Young girl dead and four rushed to hospital after gunman opens fire at high school hockey game in Rhode Island
Mail Online -
1 dead, 4 hospitalized in mass shooting at Pawtucket, RI, high school hockey game
New York Post -
Shooting reported at high school hockey game in Pawtucket, Rhode Island
CBS News -
Shooting at Rhode Island ice rink leaves at least two people dead
The Guardian
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.