Jalkapallon Johtajuuskriisi: Liitot Vaativat Muutoksia FIFAn Huippuportaaseen
UEFA, Aasian jalkapalloliitto AFC ja Pohjois- ja Keski-Amerikan sekä Karibian liitto Concacaf ovat julkaisseet avoimen kirjeen, jossa ne esittävät poikkeuksellisen kovaa kritiikkiä Fifan puheenjohtaja Gianni Infantinoa kohtaan ja vaativat tälle seuraajaa. Liitot korostavat, että jalkapallo kuuluu pelaajille, faneille, seuroille ja jäsenliitoille, ei yhdellekään yksilölle tai instituutiolle, ja että johtajuus on palvelutehtävä, ei vallan omistamista.
Kriisin ytimessä on Infantinon ajama Football Forward Enterprise -hanke, jossa oli tarkoitus myydä miljardien arvoinen osuus MM-kisojen oikeuksista yksityisille sijoittajille. Vaikka Fifa perui suunnitelman laajan vastustuksen ja jopa MM-kisojen boikottiuhkien jälkeen, kolme liittoa katsoo, että kyse ei ollut vain viestinnän epäonnistumisesta, vaan vakavasta arvostelukyvyn puutteesta ja luottamuksen rikkomisesta.
Kirjeessä moititaan myös sitä, että ratkaisevia tapaamisia on pidetty ilman Fifan neuvoston ja jäsenliittojen edustajia, ja vaaditaan riippumatonta, jalkapallon ulkopuolista tutkintaa hankkeesta. Taustalla on huoli siitä, että Infantino asettaa oman valtansa jalkapalloyhteisön yläpuolelle. Samaan aikaan liitot käyvät alustavia keskusteluja vaihtoehtoisten kilpailujen järjestämisestä ja mahdollisista ehdokkaista Infantinon tilalle, vaikka osa muista maanosaliitoista jatkaa edelleen tämän tukemista. Tilanne uhkaa jakaa kansainvälisen jalkapalloperheen poikkeuksellisen syvästi.
-
Schwere Kritik an Infantino in offenem Brief
FOCUS -
Uefa, Concacaf and AFC push for Infantino to quit and discuss rival competitions
The Guardian -
UEFA and other associations reaffirm criticism of FIFA's Infantino
Yahoo! Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.