HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

James Franklin avaa erottamisensa syitä: "Tukeminen on tärkeintä vaikeina aikoina"

Julkaistu:

James Franklin, entinen Penn State -jalkapallovalmentaja, kommentoi julkisesti erottamistaan ensimmäistä kertaa ESPN:n College GameDay -haastattelussa. Franklinin potkut tulivat kolmen peräkkäisen tappion jälkeen, mikä oli suuri yllätys, sillä joukkue aloitti kauden lupaavasti ja oli yksi mestaruuden suosikeista. Penn Staten urheiludirektori ilmoitti Franklinille erottamisesta vain hetkeä ennen joukkueen kokousta, mikä jätti valmentajan järkyttyneeksi. Franklin kertoi keskittyneensä tukemaan pelaajiaan ja perhettään vaikeassa tilanteessa.

Haastattelussa Franklin ei suoraan kommentoinut potkujensa oikeudenmukaisuutta, mutta entinen Alabaman valmentaja Nick Saban puolusti häntä voimakkaasti, kutsuen irtisanomista "epäreiluksi". Franklinin aikakausi Penn Statessa sisälsi merkittäviä saavutuksia, kuten College Football Playoff -esiintymisen viime kaudella, mutta myös haasteita, erityisesti otteluissa kärkijoukkueita vastaan.

Franklin ilmaisi halunsa jatkaa valmennusuraansa ja tavoitella kansallista mestaruutta muussa ohjelmassa. Hän korosti edelleen arvostavansa Penn Statea ja siellä viettämiään vuosia, mutta katsoo nyt eteenpäin uusiin haasteisiin. Franklinin seuraajat odottavatkin mielenkiinnolla hänen seuraavia siirtojaan ja mahdollisuuksiaan palata valmennuksen pariin.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.