HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Jannik Sinnerin polvivamma estää US Open -osallistumisen: Suuri takaisku tennismaailman ykköselle

Julkaistu:

Maailmanlistan ykkönen Jannik Sinner jättää kauden viimeisen Grand Slam -turnauksen väliin oikean polven vamman vuoksi. 25-vuotias italialainen vahvisti sosiaalisessa mediassa, ettei pysty pelaamaan 30. elokuuta alkavassa US Openissa, vaikka on viime päivinä yrittänyt palata harjoituskentälle Monte Carlossa tiiminsä ja lääkärien kanssa.

Polvivaivat ovat vaivanneet Sinneriä Wimbledon-voiton jälkeen. Hän on jo aiemmin joutunut vetäytymään Montrealin ja Cincinnatin Masters-turnauksista, ja New Yorkin kisasta poisjäänti merkitsee merkittävää takaiskua pelaajalle, joka on ollut Grand Slam -turnauksissa mukana yhtäjaksoisesti debyytistään 2019 lähtien. Sinner voitti US Openin vuonna 2024 ja oli finaalissa myös viime vuonna.

Italialainen kuvailee päätöstä raskaaksi ja kertoo olevansa surullinen ja pettynyt, sillä US Open ja New Yorkin tunnelma ovat hänelle erityisen rakkaita. Tavoitteena on nyt jatkaa kuntoutusta Euroopassa ja palata kiertueelle Aasian turnauksiin syksyllä.

Sinnerin poissaolo osuu hetkeen, jolloin hänen kilpakumppaninsa Carlos Alcaraz palaa kentille neljän kuukauden rannevamman jälkeen ja tavoittelee kolmatta US Open -mestaruuttaan, mikä muuttaa miesten turnauksen voimasuhteita merkittävästi.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.