HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Juhlavälikohtaus Stocktonissa: Neljä kuollut ja 14 haavoittunut lapsen syntymäpäiväjuhlissa

Julkaistu:

Kalifornian Stocktonissa järjestetyssä perhetilaisuudessa tapahtui lauantai-iltana ampumavälikohtaus, jossa kuoli neljä ihmistä ja 14 haavoittui. Ampuminen tapahtui juhlasalissa, jossa oltiin viettämässä lapsen syntymäpäiväjuhlia. Viranomaiset epäilevät, että kyseessä oli kohdistettu hyökkäys, mutta epäiltyä ei ole vielä tunnistettu. Uhrit, jotka olivat sekä nuoria että aikuisia, vietiin paikallisiin sairaaloihin. San Joaquinin piirikunnan sheriffin toimisto tutkii tapahtumaa ja on pyytänyt yleisöltä tietoja ja videomateriaalia tapaukseen liittyen.

Stocktonin varapormestari Jason Lee ilmaisi järkytyksensä tapahtuneesta ja korosti, ettei perheiden pitäisi pelätä henkensä puolesta tällaisissa tilaisuuksissa. Kalifornian kuvernööri Gavin Newsom on myös saanut tiedon ampumisesta. Tapaus on osa Yhdysvalloissa tänä vuonna tapahtuneita 504 joukkosurmausta, joissa on kuollut vähintään neljä ihmistä. Viranomaiset jatkavat tutkimuksia selvittääkseen tapauksen taustat ja löytääkseen syylliset.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.