HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Kanadan pääministerin anteeksipyyntö Trumpille herätti kauppakiistassa suurta huomiota

Julkaistu:

Kanadan pääministeri Mark Carney on pyytänyt anteeksi Yhdysvaltain presidentiltä Donald Trumpilta Ontarion provinssin tuottamasta mainoksesta, joka kritisoi epäsuorasti Yhdysvaltojen tullipolitiikkaa. Mainoksessa käytettiin entisen presidentti Ronald Reaganin puhetta vuodelta 1987, joka vastusti tulleja niiden haitallisten vaikutusten vuoksi. Tämä herätti Trumpin suuttumuksen, sillä hän koki mainoksen vääristelevän Reaganin näkemystä.

Carney korosti olevansa vastuussa Kanadan suhteista Yhdysvaltoihin ja pahoitteli henkilökohtaisesti Trumpille APEC-huippukokouksen yhteydessä. Trumpin hallinto vastasi mainokseen keskeyttämällä kauppaneuvottelut Kanadan kanssa ja asettamalla lisätullit kanadalaisille tuotteille.

Mainos herätti runsaasti huomiota ja johti kiistoihin maiden edustajien välillä. Ontarion pääministeri Doug Ford oli vastuussa mainoksen esittämisestä, ja Carney kertoi vastustaneensa sen käyttöä. Trumpin mukaan pääministerin anteeksipyyntö ei kuitenkaan riittänyt jatkamaan neuvotteluja.

Vaikka mainosta ei enää esitetä, sen vaikutukset maiden välisiin kauppasuhteisiin ovat olleet merkittävät. Carney pyrkii palauttamaan suhteet ennalleen, mutta Trumpin asenne viittaa siihen, että tilanne pysyy jännittyneenä.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.