Kiinan avaruusohjus putoaa hallitsemattomasti: Euroopan taivaalla jännitystä perjantaina
Kiinasta laukaistu 11 tonnia painava avaruusohjus ZQ 3 R/B putoaa hallitsemattomasti maapallon ilmakehään. Ohjuksen odotetaan saapuvan ilmakehään perjantaina lounasaikaan, mutta tarkkaa aikaa ja paikkaa ei pystytä ennustamaan. Asiantuntijat, kuten Suomen meteorologinen laitos, seuraavat tilannetta, sillä putoava ohjus voi vaikuttaa Euroopan lentoliikenteeseen. Ennusteiden mukaan ohjuksen osat saattavat pudota Tanskan ja Baltian eteläpuolelle, mutta myös Etelä-Skåneen.
Vaikka avaruusromun putoaminen on yleistynyt satelliittien lisääntymisen myötä, ihmisiin kohdistuva riski on edelleen vähäinen, sillä suurin osa romusta palaa ilmakehässä. Avaruusasiantuntijat huomauttavat, että valtaosa avaruusromusta laskeutuu merialueille, ja ihmisten vahingoittuminen on harvinaista. Johan Marcopouloksen mukaan suurin osa maahan päätyvästä materiaalista on pieniä palasia, ja vaikka joskus harvoin on raportoitu tapauksia, joissa ihminen on loukkaantunut, tämä on erittäin epätavallista. Skånessa asuvien voi olla mahdollista havaita putoavaa romua, mutta epävarmuus putoamispaikasta on suuri.
-
Faller ukontrollert mot Europa
Dagbladet -
Flera ton av rymdraket faller mot jorden
Sydsvenskan -
11 ton tung rymdraket över Skåne – faller okontrollerat
Aftonbladet
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.