HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Kiistanalaiset tuomiot varjostivat Arsenalin ja Chelsean tasapeliä naisten Superliigassa

Julkaistu:

Arsenal ja Chelsea pelasivat jännittävän ottelun naisten Superliigassa, joka päättyi 1-1 tasapeliin. Chelsea siirtyi aikaisessa vaiheessa johtoon Alyssa Thompsonin maalilla, mutta Arsenal onnistui tasoittamaan pelin Alessia Russon myöhäisellä osumalla. Ottelun aikana nähtiin useita kiistanalaisia tuomaripäätöksiä, jotka herättivät tunteita sekä kentällä että katsomossa.

Arsenalilla oli kaksi maalia hylättynä, joista ensimmäinen oli Stina Blacksteniuksen laukaus kulmapotkutilanteesta, joka tuomittiin käsipalloksi. Päätös herätti kiistaa, sillä hidastukset eivät selvästi osoittaneet käsikontaktia. Frida Maanumin myöhäinen voittomaaliksi luultu osuma hylättiin myös paitsiona, mikä aiheutti lisää närkästystä kotijoukkueen riveissä. Arsenalin valmentaja Renee Slegers ilmaisi tyytymättömyytensä tuomioihin ja toivoi VAR-järjestelmän käyttöönottoa naisten Superliigassa.

Ottelu oli merkityksellinen molemmille joukkueille, sillä Chelsea jatkoi voittamatonta putkeaan nyt 33 otteluun, kun taas Arsenal jäi viiden pisteen päähän sarjan kärjestä. Tapahtumat Emirates Stadiumilla osoittivat jälleen, kuinka pienet marginaalit ja kiistanalaiset tuomiot voivat vaikuttaa merkittävästi otteluiden kulkuun ja tuloksiin.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.