HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Knicksin mestaruusjuhlat kääntyivät kaaokseksi: väkivalta ja ampumiset varjostivat voitonriemua New Yorkissa

Julkaistu:

New York Knicksin ensimmäinen NBA-mestaruus yli puoleen vuosisataan johti viikonloppuna kaoottisiin ja väkivaltaisiin juhliin eri puolilla kaupunkia. Tuhannet fanit kokoontuivat kaduille juhlimaan Spursia vastaan saavutettua finaalisarjan voittoa, mutta riemukkaaksi tarkoitetut kokoontumiset kärjistyivät useissa paikoissa.

Brooklynin Prospect Lefferts Gardensissa poliisi kutsuttiin myöhään lauantai-iltana paikalle Lincoln Roadille, missä 44-vuotias Emanuel Spencer löydettiin useiden ampumahaavojen kanssa. Hänet kuljetettiin sairaalaan, jossa hänet todettiin kuolleeksi. Silminnäkijöiden videoilla näkyy suuri ihmisjoukko heti ammuskelun jälkeen. Poliisi selvittää, liittyikö välikohtaus Knicksin mestaruusjuhliin, joita alueella oli käynnissä, mutta pidätyksiä ei ole toistaiseksi tehty.

Samaan aikaan Manhattanilla Times Squaren ympäristö ajautui mellakanomaiseen tilaan. 17-vuotias poika ammuttiin jalkaan 42nd Streetin ja Broadwayn kulmassa varhain sunnuntaiaamuna, kun juhlivat fanit repivät ja sytyttivät tuleen muun muassa koulubusseja. Teini vietiin sairaalaan vakaassa tilassa. Poliisi otti kiinni ainakin kolme ihmistä ja takavarikoi aseen, ja useita muitakin pidätyksiä tehtiin väkivaltaisten ja tuhoisten mellakoiden yhteydessä. Kaupungin juhlahumu muuttui näin monin paikoin vakavaksi turvallisuuskriisiksi.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.