HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Koripallon huippuvalmentaja vaihtuu - Pohjois-Carolina etsii uutta johtajaa ohjelmansa nostamiseksi takaisin huipulle

Julkaistu:

Pohjois-Carolinan yliopisto on erottanut miesten koripallojoukkueen päävalmentajan Hubert Davisin viiden kauden jälkeen. Päätös syntyi sen jälkeen, kun Tar Heels kärsi yllättävän tappion VCU:lle NCAA-turnauksen ensimmäisellä kierroksella, mikä päätti joukkueen kauden pettymykseen. Vaikka Davis johdatti North Carolinan kansalliseen mestaruusotteluun uransa ensimmäisellä kaudella ja saavutti 125 voittoa 54 tappiolla, viime vuosien tulokset jäivät alle perinteikkään ohjelman odotusten.

Koulu perusteli ratkaisuaan johtajuuden muutoksella ja totesi haluavansa palata jatkuvaan menestykseen, johon ohjelma on totuttu. Davisin sopimuksen mukaan yliopisto maksaa hänelle noin 5,3 miljoonaa dollaria jäljellä olevasta sopimuskaudesta. Hänen lähtönsä avaa yhden amerikkalaisen yliopistokoripallon himotuimmista valmentajapaikoista, ja kansallinen haku seuraajasta on jo käynnissä. Ohjelma kiitti Davisia hänen panoksestaan niin pelaajana, apuvalmentajana kuin päävalmentajanakin.
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.