Korkein oikeus hylkäsi Trumpin valituksen: Carrollin voitto jää voimaan
Yhdysvaltain korkein oikeus on kieltäytynyt käsittelemästä Donald Trumpin valitusta asiassa, jossa valamiehistö totesi hänet syylliseksi E. Jean Carrollin seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja kunnianloukkaukseen. Päätös merkitsee, että vuoden 2023 tuomio ja Carrollille määrätty noin viiden miljoonan dollarin korvaus jäävät voimaan, eikä Trump voi enää tämän tapauksen osalta hakea muutosta korkeimmalta oikeudelta.
Carroll väitti Trumpin hyökänneen hänen kimppuunsa manhattanilaisen tavaratalon sovituskopissa 1990-luvulla ja loukanneen myöhemmin hänen mainettaan kutsumalla syytöksiä valheiksi ja huijaukseksi. Hän toi kokemuksensa julki vuonna 2019 ja nosti kanteen myöhemmin New Yorkin lain mahdollistamana, jonka tarkoituksena on helpottaa vanhojen seksuaalirikosepäilyjen käsittelyä.
Trumpin valitus kohdistui erityisesti siihen, että oikeudenkäynnissä esitettiin Access Hollywood -nauha sekä kahden muun naisen, Jessica Leedsin ja Natasha Stoynoffin, todistukset väitetyistä seksuaalisista ahdisteluista. Alemmat tuomioistuimet katsoivat todisteiden olevan sallittuja ja joka tapauksessa sellaisia, etteivät ne ratkaisevasti vahingoittaneet Trumpin oikeusturvaa. Carrollilla on lisäksi erillinen kunnianloukkausjuttu, jossa Trump määrättiin maksamaan yli 83 miljoonaa dollaria, ja joka etenee yhä valitusasteissa.
-
Supreme Court rejects Trump push to overturn E. Jean Carroll abuse and defamation verdict
NBC News -
Højesteret afviser Trump i sag om seksuelt overgreb
BT -
Supreme Court rejects Trumps appeal of 2022 E. Jean Carroll defamation case
ABC News
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.