HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Lontoon poliisi paljasti Iranin hyväksi tapahtuneen vakoilun: kymmenen pidätettyä juutalaiseen yhteisöön kohdistuneissa operaatioissa

Julkaistu:

Lontoon poliisi on pidättänyt neljä miestä epäiltynä Iranin hyväksi tehdystä vakoilusta, joka kohdistui juutalaiseen yhteisöön liittyviin paikkoihin ja henkilöihin pääkaupunkiseudulla. Pidätetyt ovat yksi iranilainen ja kolme britti-iranilaista kaksoiskansalaista, iältään 22, 40, 52 ja 55 vuotta. Pidätykset tapahtuivat varhain perjantaiaamuna suunnitellussa operaatiossa Barnetin, Watfordin ja Harrow'n alueilla.

Poliisin mukaan epäillyt olivat suorittaneet valvontaa juutalaisyhteisöön liittyvissä kohteissa. Tutkinta on osa laajempaa, jo pidempään jatkunutta terrorismin vastaista operaatiota, jonka tarkoituksena on estää mahdollinen ulkomailta ohjattu haitallinen toiminta. Pidätysten yhteydessä poliisi suoritti etsintöjä useissa kiinteistöissä Lontoon alueella.

Lisäksi Harrow'ssa pidätettiin kuusi muuta miestä epäiltynä rikollisen avustamisesta, ja kaikkiaan kymmenen henkilöä on otettu säilöön. Poliisi painottaa, että ymmärtää yhteisön huolen ja kehottaa yleisöä pysymään valppaana sekä ilmoittamaan kaikesta epäilyttävästä toiminnasta. Tutkinta jatkuu edelleen.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.