LSU:n urheiludirektori Scott Woodward eroaa kuvernöörin kritiikin myötä - uusi suunta jalkapallolle odottaa
Scott Woodward on päättänyt kautensa LSU:n urheiludirektorina, osittain Louisianan kuvernööri Jeff Landryn kritiikin myötä. Woodwardin ero tuli pian sen jälkeen, kun LSU irtisanoi päävalmentaja Brian Kellyn. Verge Ausberry on nimitetty väliaikaiseksi urheiludirektoriksi.
Woodwardia kritisoitiin erityisesti suurista erokorvauksista, jotka hänen aikanaan maksettiin irtisanotuille valmentajille. Landryn mukaan Woodwardin hallintotyyli oli johtanut epätyydyttäviin taloudellisiin ratkaisuihin ja hän vastusti Woodwardin osallistumista uuden jalkapallovalmentajan palkkausprosessiin. Woodwardin aikakauteen sisältyi merkittäviä palkkauksia, kuten Brian Kellyn ja Jimbo Fisherin, mutta myös suuria taloudellisia vastuita. Hänen erokorvauksensa on noin 6,4 miljoonaa dollaria.
Woodwardin lähtö avaa LSU:lle mahdollisuuden uudistaa urheiluosastoa ja etsiä uutta suuntaa jalkapallojoukkueelleen. Verge Ausberry, joka on toiminut pitkään urheilujohtajana, ottaa vastuun jalkapallovalmentajan etsinnästä. Hänen tehtävänään on varmistaa, että LSU löytää sopivan valmentajan, joka voi nostaa ohjelman takaisin menestykseen. Landry on korostanut, että valvontakomitea tulee olemaan aktiivisesti mukana tässä prosessissa.
-
LSU firing embattled athletic director Scott Woodward day after governor’s scathing comments
New York Post -
LSU, AD Scott Woodward agree to part ways after Brian Kelly ouster as Tigers begin football coaching search
CBS Sports -
Sources: Woodward expected out as LSUs AD
ESPN -
Woodward out as LSU AD amid Landrys criticism
ESPN
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.