HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Maanviljelijöiden mielenosoitukset EU:n ja Mercosur-sopimusta vastaan voimistuvat Ranskassa ja Saksassa

Julkaistu:

Ranskalaisten ja saksalaisten maanviljelijöiden protestit ovat saaneet huomattavaa huomiota EU:n ja Etelä-Amerikan Mercosur-liiton välisen kauppasopimuksen vuoksi. Ranskalaiset viljelijät ovat kokoontuneet traktorein Pariisiin vastustamaan sopimusta, jonka uskotaan heikentävän paikallisten maataloustuotteiden kilpailukykyä. Myös Saksassa on järjestetty mielenosoituksia, erityisesti Mecklenburg-Etu-Pommerissa ja Dresdenissä, joissa maanviljelijät ovat ilmaisseet huolensa sopimuksen vaikutuksista.

Saksan maatalousministeri Georg-Ludwig von Breitenbuch on kritisoinut EU:n sopimussuunnitelmia ja vaatinut, että Etelä-Amerikasta tuleville tuotteille asetetaan samat standardit kuin EU-tuotteille. Maanviljelijät pelkäävät, että sopimus avaa tien edullisille, mutta usein alempilaatuisille tuontituotteille, mikä voi asettaa heidät epätasa-arvoiseen kilpailuasemaan.

Protesteissa on mukana erityisesti Vapaiden Maataloustuottajien liitto, joka on korostanut sopimuksen aiheuttamia epätasa-arvoisia kilpailuolosuhteita. Mielenosoitukset ovat järjestäytyneet rauhallisesti, eikä merkittäviä liikenneongelmia ole raportoitu. EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin on määrä matkustaa Paraguayhin muodollista allekirjoitusta varten, mikä on lisännyt viljelijöiden vastarintaa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.