Madagaskarin poliittinen myllerrys: Presidentti pakenee ja armeija ottaa vallan
Madagaskar on ajautunut syvään poliittiseen kriisiin, kun maan presidentti Andry Rajoelina hajotti parlamentin ja etsi turvapaikan salaisesta paikasta. Tämä tapahtui sen jälkeen, kun vaikutusvaltainen eliittiyksikkö CAPSAT kieltäytyi tottelemasta hallituksen määräyksiä ja liittyi kapinallisiin. Levottomuudet alkoivat protesteista jatkuvia vesijohto- ja sähkökatkoja sekä elinkustannusten nousua vastaan, mutta kasvoivat nopeasti laajamittaiseksi liikkeeksi korruptiota ja vallan väärinkäyttöä vastaan.
Kansainväliset tahot, kuten YK, Afrikan unioni ja Yhdysvallat, ovat ilmaisseet huolensa tilanteesta ja kehottaneet rauhanomaiseen ratkaisuun. Armeijan ja mielenosoittajien välisissä yhteenotoissa on kuollut ainakin 22 ihmistä. Gen Z Madagascar -liike on mobilisoinut tuhansia nuoria protesteihin, ja osa armeijasta on julistanut, ettei tunnusta enää hallituksen valtaa.
Rajoelina on kiistänyt vallankaappauksen ja ilmoittanut pysyvänsä virassa, mutta hänen liittolaisensa ovat paenneet maasta. Sotilasjohtaja eversti Michael Randrianirina on ilmoittanut armeijan muodostavan uuden hallinnon ja järjestävän vaalit kahden vuoden kuluessa. CAPSATin ja mielenosoittajien toimet ovat saaneet osan kansasta juhlimaan, mutta tulevaisuus on epävarma, kun maa kamppailee korruption ja köyhyyden kanssa.
-
Military says it has seized power in Madagascar after president moves to safe place
BBC News -
Elite military unit says it has seized power in Madagascar
The Guardian -
Præsident går i flyverskjul: Folket og militæret har vendt regeringen rykken
Dagens
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.