HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Magdeburgin joulumarkkinat uhkaavat peruutusta turvallisuushavaintojen vuoksi

Julkaistu:

Magdeburgin joulumarkkinat ovat vaarassa jäädä järjestämättä tänä vuonna, sillä osavaltion hallinto on kieltänyt tapahtuman turvallisuussuunnitelmaan liittyvien puutteiden vuoksi. Kaupunginjohtaja Simone Borris tiedotti asiasta erityiskokouksessa, ja päätös tuli julki samana päivänä, kun oikeudenkäynti viime vuoden markkinahyökkäyksen tekijää vastaan alkoi. Hyökkäyksessä kuoli kuusi henkilöä ja noin 300 loukkaantui, kun Saudi-Arabiasta kotoisin oleva mies ajoi väkijoukkoon.

Osavaltion hallinnon kirjeessä kritisoidaan järjestäjän turvallisuussuunnitelmaa, erityisesti pääsyvalvontaa ja turvallisuusvoimia. Borris on ilmaissut tyytymättömyytensä osavaltion toimintatapaan ja toivoo, että markkinat voitaisiin järjestää, mikäli turvallisuuspuutteet korjataan. Joulumarkkinayhtiö on valmis tekemään muutoksia suunnitelmaansa, mutta vastustaa osaa hallinnon vaatimuksista.

Kaupungin ja osavaltion välillä on erimielisyyksiä lain tulkinnasta ja siitä, kenen vastuulla terrorismin torjunta on. Keskusteluissa on myös pohdittu, miten estää tulevat hyökkäykset, ja onko esimerkiksi alueen aitaaminen ratkaisu. Borris toivoo, että yhteistyöllä osavaltion kanssa markkinat voitaisiin pelastaa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.