"Manchester Unitedin naisten joukkueen päävalmentaja vaihtuu: Skinnerin aika päättyi, uusi suunta haussa"
Manchester Unitedin naisten joukkueen päävalmentaja Marc Skinner jättää seuran vain hieman yli kuukausi ennen uuden Women's Super League -kauden alkua. Seura ja 43-vuotias valmentaja purkivat sopimuksen yhteisymmärryksessä kesän keskustelujen jälkeen, vaikka Skinner allekirjoitti vielä viime vuonna kaksivuotisen jatkosopimuksen.
Skinner saapui Manchesteriin kesällä 2021 Casey Stoneyn seuraajaksi ja vakiinnutti Unitedin nopeasti WSL:n kärkijoukkueiden joukkoon. Hänen johdollaan seura saavutti parhaimman sarjasijoituksensa keväällä 2023, jolloin United oli liigan toinen ja eteni ensimmäistä kertaa naisten Mestarien liigaan. Viime kaudella joukkue sijoittui neljänneksi ja putosi Euroopan paikoilta, mutta ylsi Mestarien liigan puolivälieriin sekä Liigacupin finaaliin.
Cup-menestys oli Skinnerin kauden näkyvin saavutus: United pelasi kolme peräkkäistä FA Cupin finaalia ja voitti seurahistorian ensimmäisen merkittävän pokaalin vuonna 2024 kaatamalla Tottenhamin Wembleyllä. Yhteensä Skinner johdatti joukkueen neljään finaaliin neljässä vuodessa.
Valmentaja on toistuvasti nostanut esiin huolensa seuran panostustasosta kilpailijoihin nähden. Unitedin kesä on ollut hiljainen verrattuna Chelsean, Arsenalin, Manchester Cityn sekä nousevien haastajien, kuten London City Lionessesin ja Tottenhamin, vahvistuksiin. United on hankkinut vain puolustaja Andrea Medinan ja maalivahti Janina Leitzigin, samalla kun hyökkääjä Melvine Malard siirtyi Chelseaan.
Seuran mukaan Skinner on jättänyt merkittävän jäljen Unitedin naisten joukkueen kehitykseen, ja hänelle esitetään julkiset kiitokset työstä ja omistautumisesta. United aloittaa WSL-kautensa 4. syyskuuta vierasottelulla London City Lionessesia vastaan, ja seuralla on jo pitkällä edennyt prosessi uuden päävalmentajan löytämiseksi. Uudelta luotsilta odotetaan erityisesti kykyä kehittää nuoria pelaajia, sillä United pyrkii rakentamaan pitkän aikavälin menestystä maltillisten investointien pohjalta.
-
Skinner leaves Man Utd Women
Sky Sports -
Manchester United and Marc Skinner agree to mutually terminate head coach’s contract
Yahoo! Sports -
Manchester United Women head coach Marc Skinner leaves role after five years
The Guardian -
Manchester United Women part company with head coach Marc Skinner - as pressure mounts on club to keep pace with WSL rivals
Mail Online -
Man Utd boss Skinner steps down before WSL season
Yahoo! Sports -
Marc Skinner leaves Man Utd after five seasons
Yahoo! Sports -
Marc Skinner leaves Manchester United a month before start of WSL season
The Independent
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.