Meksikossa kaaos kartellijohtajan surman jälkeen: Turistialueet vaarassa ja lentotoiminta keskeytetty
Meksikon länsiosissa puhkesi väkivaltaisia levottomuuksia sen jälkeen, kun maan turvallisuusjoukot surmasivat Jalisco New Generation -kartellin johtajan Nemesio Oseguera Cervantesin, eli El Menchon. Operaatio tapahtui Jaliscon osavaltiossa ja johti välittömiin vastatoimiin kartellin puolelta: teitä tukittiin palavilla ajoneuvoilla, apteekkeja ja kauppoja sytytettiin tuleen ja erityisesti turistien suosimissa Puerto Vallartassa ja Guadalajarassa syntyi kaaos. Viranomaiset kehottivat ihmisiä pysyttelemään sisätiloissa ja julkinen liikenne sekä lentokenttätoiminta keskeytettiin useilla alueilla. Useat lentoyhtiöt peruivat lentoja ja Yhdysvaltain ulkoministeriö antoi varoituksen kansalaisilleen pysyä turvassa.
El Mencho oli yksi maailman etsityimmistä rikollisista, ja Yhdysvallat oli luvannut 15 miljoonan dollarin palkkion hänen pidätyksestään. CJNG-kartellia pidetään erityisen väkivaltaisena ja laajalle levinneenä, ja sen toiminta ulottuu Meksikon lisäksi Yhdysvaltoihin sekä muihin maihin. El Menchon kaatuminen on merkittävä isku kartellille, mutta se on myös lisännyt pelkoa uusista väkivallan aalloista alueella.
-
Mexican security forces reportedly kill drug cartel boss ‘El Mencho’
The Guardian -
Drogenkartelle: Medien: Drogenboss El Mencho tot - Autos brennen
Stern -
Violence erupts in Mexico amid operation that reportedly killed cartel leader
CBS News -
Mexican drug lord El Mencho killed in military operation, massive chaos at Guadalajara airport
The Times of India
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.