Mercedes F1 -tiimi yllättävissä haasteissa Bahreinissa: Kimi Antonellin auto keskeytti testit punaisella lipulla
Mercedeksen F1-tiimi kohtasi haasteita Bahreinin esikauden testien viimeisenä päivänä, kun Kimi Antonellin auto pysähtyi yllättäen radalle. Antonellin Mercedes menetti tehoa mutkissa 10 ja 11, minkä seurauksena hän joutui keskeyttämään ajonsa ja aiheutti testijakson ensimmäisen punaisen lipun. Tapaus herätti huolta, sillä aiemmat testit olivat sujuneet sekä Barcelonassa että Bahreinissa ilman ongelmia ja Antonelli oli keskeytyshetkellä toiseksi nopein kuljettaja.
Vaikka Mercedes ei ole vielä täsmällisesti kertonut ongelman syytä, tiimi vakuutti kyseessä olevan pieni ja helposti korjattava tekninen vika. On-board -kuvista päätellen kyse saattoi olla sähkötehon menetyksestä, minkä jälkeen myös polttomoottori sammui. Testit jatkuivat Antonellin keskeytyksen jälkeen George Russellin ajaessa iltapäivällä. Vaikka tilanne oli poikkeuksellinen luotettavalle tallille, Mercedeksen odotetaan löytävän ratkaisun ennen kauden alkua.
-
F1-tests Bahrein | Antonelli strandt op de baan, veroorzaakt rode vlag
Formule1.nl -
F1, problemi per Antonelli: la Mercedes si ferma nei test
Sky Sports -
F1, si ferma Antonelli: primo stop Mercedes nei test precampionato. FOTO e VIDEO
Sky Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.