HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Meta tuomittiin 567 miljoonan dollarin korvauksiin nuorille aiheutetuista haitoista - muutoksia odotettavissa sosiaalisen median alustoilla

Julkaistu:

Uuden-Meksikon tuomioistuin on määrännyt Facebookin ja Instagramin emoyhtiö Metan maksamaan 567 miljoonaa dollaria korvauksena nuorille aiheutetuista haitoista. Päätös liittyy laajaan oikeudenkäyntiin, jossa valamiehistö katsoi jo maaliskuussa Metan tietoisesti vaarantaneen lasten mielenterveyden ja pimittäneen tietoja alustoilla tapahtuneesta lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Ensimmäisessä vaiheessa yhtiölle langetettiin 375 miljoonan dollarin siviilisakot.

Uudessa tuomiossa määrätystä summasta 420 miljoonaa dollaria ohjataan nuorten hoitopalveluihin, loput käytetään muun muassa ennaltaehkäisyyn, mielenterveyden seulontaan ja tietoisuuskampanjoihin seuraavan viiden vuoden aikana. Lisäksi tuomioistuin velvoitti Metan tekemään palveluihinsa muutoksia, jotka koskevat riippuvuutta ruokkivia toimintoja, iän tarkistamista ja lasten suojaa.

Facebookin ja Instagramin on jatkossa näytettävä käyttäjille säännöllisiä turvallisuus- ja ohjenäyttöjä, joissa kerrotaan selkeästi suojausasetuksista ja työkaluista epäasiallisen sisällön käsittelyyn. Yhtiön on kehitettävä iänvarmistusta erityisesti Uudessa-Meksikossa hyödyntämällä tekoälyä ja luotava malli alle 13-vuotiaiden tunnistamiseen. Epäselvissä tapauksissa käyttäjää on kohdeltava alaikäisenä, kunnes ikä on todistettu. Meta velvoitetaan myös poistamaan alle 13-vuotiaista kerätyt henkilötiedot, tekemään yhteistyötä koulujen ja lastensuojelun kanssa ilmoitusportaalin luomiseksi sekä raportoimaan edistymisestään kahdesti vuodessa. Yhtiö kiistää päätöksen ja aikoo valittaa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.