HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Miami (Ohio) juhlii NCAA-turnauksen voittoa 27 vuoden tauon jälkeen - kolmonen ratkaisi!

Julkaistu:

Miami (Ohio) eteni NCAA-turnauksessa ensimmäistä kertaa 27 vuoteen kukistettuaan SMU:n First Four -ottelussa lukemin 89-79. RedHawksin tehokas heittopeli, erityisesti kolmen pisteen viivan takaa, oli ratkaisevassa roolissa: joukkue upotti 16 kolmosta 41 yrityksestä. Eian Elmer johti pisteillä (22) ja erityisesti onnistuneilla kolmosilla, mutta myös Brant Byers ja Luke Skaljac olivat keskeisiä, tehden yhteensä 36 pistettä.

Miami (Ohio) saapui turnaukseen poikkeuksellisella 31-1-saldolla, mutta heidän helpohko otteluohjelmansa ja MAC-turnauksen avauskierroksen tappio UMassille olivat aiheuttaneet laajaa keskustelua siitä, kuuluiko joukkue mukaan lainkaan. Voitto SMU:sta hiljensi osan epäilijöistä ja osoitti, että RedHawks pystyy haastamaan myös isompien konferenssien joukkueita.

SMU:lla oli selvä kokoetu korin alla ja Jaden Toombs teki tupla-tuplan, mutta joukkueen puolustus ja avainpelaajien virhevaikeudet eivät riittäneet pysäyttämään Miamin hyökkäystä. Voiton myötä Miami kohtaa seuraavaksi Tennesseen ja jatkaa historiallisen kautensa tarinaa NCAA-turnauksessa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.