Michelle Gisin loukkaantui vakavasti alppihiihtoharjoituksessa - turvallisuus kysymys esiin!
Sveitsiläinen alppihiihtäjä Michelle Gisin, kaksinkertainen olympiavoittaja, joutui vakavaan onnettomuuteen St. Moritzissa maailmancupin alaslaskuharjoituksessa. Gisin kaatui hallitsemattomasti, törmäsi turvaverkkoihin ja hänet kuljetettiin helikopterilla sairaalaan tutkimuksiin. Onnettomuus tapahtui, kun hän harjoitteli nopeaa laskua pilvisessä säässä, saavuttaen yli 110 km/h nopeuden. Vaikka välittömiä vammoja ei raportoitu, huoli Gisinin tilasta on suuri.
Gisin on kolmas sveitsiläinen olympiavoittaja, joka loukkaantuu harjoituksissa lyhyen ajan sisällä, sillä Lara Gut-Behrami ja Corinne Suter ovat jo poissa vammojen vuoksi. Gut-Behramin kausi päättyi polven eturistisiteen repeämään, kun taas Suter kärsii useista alaraajavammoista. Gisin, joka voitti kultaa alppiyhdistetyssä kilpailussa Pyeongchangin ja Pekingin olympialaisissa, on kokenut johtohahmo Sveitsin naisten nopeusjoukkueessa, erityisesti muiden avainhiihtäjien poissaolojen vuoksi.
Onnettomuus herättää kysymyksiä alppihiihdon turvallisuudesta ja olosuhteista, joissa urheilijat harjoittelevat. Italian hiihtäjä Matteo Franzoson kuolema aiemmin tänä vuonna on lisännyt keskustelua riskien hallinnasta lajissa. Tulevat talviolympialaiset Milanossa ja Cortina d'Ampezzossa vuonna 2026 tuovat lisäpaineita joukkueelle.
-
Unkontrolliert in die Fangnetze – Ski-Star wird per Hubschrauber abtransportiert
Die Welt -
Olympic champion Gisin suffers serious crash in St Moritz
Yahoo! Sports -
Olympic ski champion Michelle Gisin airlifted after Swiss crash
Al Jazeera
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.