Nobel-komitean puheenjohtajan yhteydet Epstein-controversy herättävät huolta eettisistä säännöistä
Nobelinstituutti on huolestunut Thorbjørn Jaglandin mahdollisista taloudellisista yhteyksistä Jeffrey Epsteiniin hänen toimiessaan Nobel-komitean puheenjohtajana. Instituutin johtaja Kristian Berg Harpviken korostaa, että jos Jagland on saanut merkittäviä taloudellisia etuja Epsteinilta, se olisi ristiriidassa komitean eettisten sääntöjen kanssa. Hän kuitenkin painottaa, että mitään ennakkotuomioita ei tehdä ennen Jaglandin omaa selvitystä asiasta.
Epsteinin kanssa käydyt keskustelut ja suunnitelmat, kuten loma perheen kanssa Epsteinin saarella, ovat herättäneet kysymyksiä Jaglandin toiminnasta. Dokumentit osoittavat myös, että Jaglandin perhe vietti lomaa Epsteinin omistamassa talossa ja että Epstein saattaa olla maksanut Jaglandin lääkärikäynnin kustannukset. Jagland on myöntänyt huonoa harkintakykyä ja lupaa antaa kattavan selvityksen suhteestaan Epsteiniin.
Nobelinstituutti on ilmoittanut tarkastelevansa uudelleen eettisiä ohjeistuksiaan ja korostaa, ettei nykyisen tiedon perusteella ole syytä uskoa, että Epstein-yhteys olisi vaikuttanut Nobel-palkintojen jakamiseen. Instituutti painottaa, että kyse ei ole vain konkreettisista päätöksistä vaan myös vaikutelmasta, joka tilanteesta syntyy. Pääministeri Jonas Gahr Støre on ilmaissut odottavansa Jaglandilta selvitystä yhteyksistä Epsteiniin.
-
Nobelinstituttet om Jagland: Økonomiske gaver i strid med regelverket
NRK -
Nobelinstituttet: – Dersom Jagland har mottatt goder eller gaver, er det i strid med vårt regelverk
Aftenposten -
– I strid med vårt etiske regelverk om Jagland har fått økonomiske goder
Bergens Tidende
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.