HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Norja suosittaa simuloidun korkeuden käytön kieltoa ampumahiihtäjän kuoleman tutkinnan vuoksi

Julkaistu:

Norjan Olympiatoppen on suositellut väliaikaista kieltoa simuloidun korkeuden käytölle, kunnes saadaan lisätietoa ampumahiihtäjä Sivert Guttorm Bakkenin kuolemaan liittyvistä olosuhteista. Bakken löydettiin kuolleena Italiassa korkeudensimulointimaski päällään, mutta ei ole varmaa, liittyykö maskin käyttö hänen kuolemaansa. Bakken oli tuolloin harjoitusleirillä Lavazéssa, joka sijaitsee noin 1800 metrin korkeudessa.

Norjan ampumahiihtoliitto on ilmoittanut pyrkivänsä selvittämään tarkemmin maskin käyttöön liittyvät olosuhteet. Olympiatoppenin päätös väliaikaisesta kiellosta perustuu varovaisuuteen, kunnes tapauksen yksityiskohdat saadaan selville.

Simuloitu korkeus ja siihen liittyvät hengitysmaskit jäljittelevät korkealla merenpinnasta olevaa ilmanalaa, jossa hapen määrää on vähemmän. Tällainen harjoittelu on aiemmin ollut kielletty Norjassa, mutta kielto poistettiin vuonna 2021. Bakkenin kuolemaan liittyvä ruumiinavaus tehdään Italiassa, ja tuloksia odotetaan lähiviikkoina. Samaan aikaan monet Bakkenin ystävät ja urheilutoverit ovat ilmaisseet suruaan sosiaalisessa mediassa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.