HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Norjan ilmatilarajoitukset hautajaisten ajaksi: Dronelennot ja pienkoneet kiellettyjä alueilla

Julkaistu:

Norjassa otetaan käyttöön poikkeuksellisia ilmatilarajoituksia kuningas Haraldin hautajaisten ajaksi. Poliisin mukaan suuri osa Itä- ja Kaakkois-Norjan ilmatilasta suljetaan 8.-10. syyskuuta, eli tiistaista torstaihin, kun hautajaiset pidetään keskiviikkona 9. syyskuuta Oslon keskustassa.

Rajoitukset koskevat kaikkia ilma-aluksia. Lentoja sallitaan vain, jos ne liittyvät yhteiskunnan kannalta välttämättömiin, kriittisiin tehtäviin tai ovat normaalia reittiliikennettä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että esimerkiksi dronelennätys ja pienkoneilla lentäminen on kielletty määrätyillä alueilla ilman erillistä lupaa. Poliisi korostaa erityisesti harraste- ja ammattimaisten droneoperaattoreiden vastuuta tutustua rajoituksiin huolellisesti ja noudattaa niitä.

Ilmatilan sulkemisen tarkoituksena on taata hautajaisille turvallinen ja arvokas toteutus. Poliisi toteuttaa järjestelyt yhteistyössä puolustusvoimien kanssa. Rajoitusten seurauksena useita kotimaanlentoja on jo peruttu, ja lentoyhtiöitä on pyydetty vähentämään liikennettä hautajaispäivän aamuna ja iltapäivällä. Tarkemmat tiedot rajoitusalueista ja kellonajoista on julkaistu ilmailun virallisissa tiedotuskanavissa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.