HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Norris otti voiton Meksikossa ja nousi Formula 1 -mestaruuden kärkeen!

Julkaistu:

Lando Norris saavutti merkittävän voiton Meksikon Grand Prix'ssa, mikä nosti hänet Formula 1 -maailmanmestaruuskilpailujen kärkeen. Norris, joka starttasi paalupaikalta, piti kilpailun hallinnassaan alusta loppuun. Hänellä oli vahva alku, ja hän onnistui välttämään ensimmäisen kierroksen kaaoksen, jossa useat autot taistelivat sijoituksista. Tämä voitto vei hänet yhden pisteen johtoon tiimikaveristaan Oscar Piastrista, joka sijoittui viidenneksi.

Kilpailun aikana Ferrarin Charles Leclerc sijoittui toiseksi ja Red Bullin Max Verstappen kolmanneksi. Verstappenin kilpailua vaikeutti virtuaalinen turva-auto, joka esti häntä ohittamasta Leclerciä lopussa. Verstappen kuitenkin osoitti vahvaa kilpailukykyä, vaikka hänen autonsa ei ollutkaan nopein radalla.

Kilpailun aikana nähtiin myös dramaattisia hetkiä, kuten Lewis Hamiltonin saama aikarangaistus radalta poistumisen hyödyntämisestä sekä Oliver Bearmanin yllätyssijoitus neljänneksi. Mestaruustaistelu on nyt tiivistynyt, kun kaudella on jäljellä neljä osakilpailua Brasiliassa, Las Vegasissa, Qatarissa ja Abu Dhabissa. Kilpailu mestaruudesta on avoin, ja sekä Norris, Piastri että Verstappen ovat edelleen vahvasti mukana kamppailussa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.